1. 7. 2023 – 31. 12. 2025 Místní akční plán pro rozvoj vzdělávání v ORP Mnichovo Hradiště

V rámci pracovní skupiny pro pro rozvoj schopností žáků participovat na dění ve škole a v komunitě, rozvoj regionálního vzdělávání vznikají již od počátku projektu zajímavé pracovní listy. Postupně zde budeme jednotlivé pracovní listy zveřejňovat. Věříme, že si i v této obtížné době naleznete čas na procházku, při které se navíc budete moci i něco zajímavého a nového přiučit.


 V Geologickém mapováčku naleznete sedm geologicky zajímavých oblastí v okolí Mnichova Hradiště, které můžete navštívit. Příručka vzešla z pracovních listů RNDr.Dominika Rubáše, jimiž přispěl do našeho on-line sborníku zaměřeného na místně zakotvené učení.

Geologický mapováček

RNDr. Dominik Rubáš je také autorem terénních cvičení v PR Příhrazské skály.

Terénní cvičení v PR Příhrazské skály


Dalším příspěvkem do on-line sborníku je tentokrát pracovní list s dějepisnou tematikou. Vznikl ve spolupráci Muzea města Mnichovo Hradiště, které dodalo odborné materiály, a učitelů Gymnázia Mnichovo Hradiště. List se zaměřuje na život Židů v Mnichově Hradišti, především ve 20. století. Pracovní list mohou využít učitelé i rodiče, v závěru je umístěno řešení a využít jej můžete například jako doplnění procházky po bývalé židovské čtvrti.

Židé v Mnichově Hradišti


Autorem pracovních listů, které vás zavedou na blízký vrch Káčov a na Babu a Dědka u Kosmonos, je RNDr. Dominik Rubáš.  Poslední pracovní list, jehož tématem je Les, pro vás připravila Mgr. Jitka Němcová (GMH).

Káčov

Vrch_Baba_u_Kosmonos

Ekosystém_les_14_18_let


Nově přidané pracovní listy na téma Vodní bezobratlí (od 11 let), v nichž se žáci prostřednictvím vlastního pozorování a s využitím jednoduchých pomůcek seznámí s nejběžnějšími zástupci bezobratlých v našich vodních tocích, určí jejich základní tělesné znaky sloužící pro jejich rozlišování a systematické třídění. Z dějepisného ranku pak přibyl pracovní list na téma Muzeum a historicky významná místa v jeho okolí pro žáky od 11 do 16 let.

Vodni_bezobratli_od_11_let

Vodní bezobratlí jednoduchý atlas

Muzeum_a_historicky_vyznamna_mista_v_jeho_okoli


Přemýšlíte nad tím, jak obměnit klasické procházky po okolí či exkurze se třídou? Zkuste procházku se čtením. Nový příspěvek do on-line sborníku je věnován pověsti O Hrubé Skále, v pracovním listu naleznete i zadání, které mohou děti samy či ve spolupráci s rodiči/učiteli vyplnit. Text obsahuje dvě varianty: od 8 a od 11 let.

V materiálu je uvedeno i několik možných cest na Hrubou Skálu, výčet není samozřejmě vyčerpávající. Čtení může probíhat již doma před procházkou, na vhodném místě po cestě či až na Hrubé Skále – každý jistě zvolí tu variantu, která bude počasí i celkové situace nejvíce vyhovovat. Přejeme příjemný dopolední či odpolední výlet s rozvíjením čtenářské gramotnosti.

Hruba_Skala_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Další procházky se čtením nás zavedou do nedalekého Kněžmosta či Mohelnice nad Jizerou a o něco vzdálenějšího Plakánku, ke hradu Kost a na Vyskeř. Žáci/děti si procházku krajinou spojí s pověstí, která se váže k okolí daného místa. Připomenou si či uvědomí existenci zajímavých míst v okolí, rozvíjí své čtenářské dovednosti na příkladu vhodného žánru – pověsti. Tuto procházku lze spojit i s dalšími aktivitami, jež lze s ohledem na faunu, floru atd. v přírodě realizovat – např. poznávání stop zvěře, rozlišování korun stromů, jejich kůry, šišek, jednotlivých rostlin atd.

Knezmost_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Plakanek_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Hrad_Kost_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Vysker_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Mohelnice_nad_Jizerou_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Jizera_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Drabske_svetnicky_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Valecov_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Kozakov_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Zebin_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let

Trosky_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let


Další procházka, příspěvek do on-line sborníku od Dominika Rubáše, je tady. Tentokrát se vydáme na Radechov u Dolní Krupé. V pracovním listu se můžete věnovat této geologické lokalitě i mrtvému dřevu, lesním tůňkám či poznávat stromy, které se zde nacházejí. Přejeme příjemný zážitek.

Terénní cvičení Radechov


Putování barokní krajinou. Další procházka spojená se čtením vás zavede na Jičínsko – do okolí obce Veliš. Před výletem je možné zhlédnout dokument České televize – Barokní srdce Evropy či si po cestě zpříjemnit procházku krajinou aktivitami z www.ucimesevenku.cz . Procházka je vhodná např. pro doplnění tématu baroko a pro rozvíjejí čtenářské gramotnosti. Pracovní list Velis_prochazka_se_ctenim_8_az_14_let obsahuje variantu pro mladší a starší děti.


MAPí online sborník již čítá rozsáhlou řádku příspěvků, které můžete využít coby učitelé v rámci výuky, případně i jako rodiče během procházek se svými dětmi. Dominik Rubáš přidává další tipy na zpestření vyučování či výletů:

1) Při Putování příhrazskými skalami si projdete přírodní rezervaci Příhrazské skály, kde se seznámíte s pískovcovým
fenoménem, navštívíte zbytky skalního hradu Drábské světničky, projdete se místem poznamenaným starým sesuvem a dozvíte se spoustu informací o místní přírodě i historii. Pracovní list je určen pro děti ve věku 12–16 let.
Drábské světničky

2) Výraznou dominantou Mnichovohradišťska je vrch Mužský, který leží v přírodní rezervaci Příhrazské skály a poskytuje jeden z nejkrásnějších kruhových výhledů v Českém ráji. Vrch je zajímavý i z geologického hlediska, neboť
se jedná o zbytek třetihorní sopky. Během procházky na Mužský mohou žáci studovat tamní horniny, zhlédnou sopku i propast a z vrcholu si zkusí odhadnout azimuty a vzdálenosti krajinných dominant. Aktivita je vhodná pro děti ve věku 12–16 let.

Mužský

3) Trasa proti proudu Zábrdky liduprázdným údolím vás jistě zaujme. Uvidíte zajímavé tvary pískovcového reliéfu, řadu pramenů a studánek, staré mlýny a vodárny. Dozvíte se i spoustu informací o místní přírodě i historii. Doporučujeme pro děti vě věku 12–16 let.
Zábrdka

4) Projít se můžete i málo navštěvovanými částmi údolí Mohelky a Jizery mezi Podhorou a Mnichovým Hradištěm. Na cestě uvidíte zajímavé tvary pískovcového reliéfu (např. skalní sruby), zbytky staré škrobárny a jeden z nejlépe zachovalých románských kostelů v České republice. Navštívíte také mrtvé říční rameno Jizery. Dozvíte se informace o místní přírodě i historii. Ideální pro děti vě věku 12–16 let.
Údolím Malé Mohelky a Mohelky


Možná vás dnešní den zavede na procházku k řece či potoku. Při pozorování přírody můžete využít jeden z dalších pracovních listů on-line sborníku. Tento vytvořila Terezie Nohýnková a zabývá se vlastnostmi vodního toku. Přejeme příjemné objevování.

Vlastnosti_vodniho_toku_od_14_let


Pokud se jako učitel věnujete tématu samosprávy a státní správy, možná vám přijde vhod pracovní list zaměřující se na toto téma: prostřednictvím pracovního listu či případnou návštěvou na městském úřadě v Mnichově Hradišti se žáci (11–15 let) seznámí s fungováním a se sídlem městského úřadu. Pomocí Ústavy ČR, webových stránek města či spolužáků zjistí informace o fungování samosprávy a o přenesené působnosti státní správy.
Statni_sprava_samosprava_11_15_let


Jak na debatování (nejen) v žákovských samosprávách)

Přemýšlíte nad tím, jak rozvíjet debatní schopnosti žáků? Zkuste využít materiál, který pro MAP II Mnichovohradišťsko připravila Pavla Bednáriková z neziskové organizace AGORA CE. Pro nácvik a rozvoj debatování v žákovských samosprávách v ORP Mnichovo Hradiště je připraveno video s návodnými aktivitami. Využít jej mohou koordinátoři na schůzkách žákovských parlamentů. Možné je jej též zařadit pro nácvik debatování na místních školách v hodinách českého jazyka či občanské výchovy.
Video je umístěno na neveřejné části youtube kanálu MAP II Mnichovohradišťko. Pokud o jeho využití (viz výše) máte zájem, kontaktujte, prosím Markétu Tomášovou (marketa.tomasova@mnhradiste.cz). Video, prosím, pro jiné účely nepoužívejte, odkaz na něj nesdílejte s dalšími osobami. Děkujeme za respektování těchto pravidel.
Volně stažitelné jsou metodické materiály a přílohy k jednotlivým aktivitám:
Přejeme příjemné debatní chvíle!

Pracovní listy týkající se odpadu, ekologické stopy, třídění a bioodpadu

Žáci (12–15 let) si prostřednictvím pracovního listu a díky práci s internetem zjistí svou ekologickou stopu. Popřemýšlí nad spojitostí odpadu a ekologické stopy i nad tím, jak je možné ji zmenšit. V posledním kroku též zváží, jak by mohla ekologickou stopu snížit škola, radnice či jiná organizace.

Odpad_a_ekologicka_stopa_12_15_let

 

Žáci (9–11 let a 11–15 let) si díky pracovnímu listu a procházce k místu s kontejnery na tříděný odpad uvědomí, jaký odpad a kde je možné v obci třídit, co patří do jednotlivých barevných kontejnerů.

Trideni_odpadu_9_11_let

Trideni_odpadu_11_15_let

 

Díky pracovnímu listu žáci zjistí, co je bioodpad, jak s ním lze v domácnosti a v obci nakládat. Budou přemýšlet nad tím, co vše je potřeba zařídit, pokud by se rozhodli pro vermikompostér či kompostování na pozemku školy. Zjistí si, co je možné dělat pro to, aby bioodpad ve škole nevznikal. Určeno pro žáky ve věku 11–15 let.

Bioodpad_skola_obec


Nabízíme alternativu k výuce/seznámení s geologií okolí Mnichova Hradiště. Geostezka Po stopách kamenů… u ZŠ Studentská v Mnichově Hradišti představuje 8 druhů hornin, popisuje způsob jejich vzniku, možnosti využití i zajímavosti s nimi spjaté. Každý druh horniny můžete navštívit také přímo v přírodě. Děti k nim mohou dovést skřítci Kamínci a jejich hravě-bádavé pracovní listy (vhodné pro věkovou skupinu 5-10 let).

bridlice- Zel.Brod

cedic-Kacov

melafyr-Kozakov

piskovec -Drabske

rula – Cerna hora

vapenec – Bozkov

znelec-Bezdez

zula – Harrach


Pro letošní léto (2021) je připraven několikadílný čtenářský klub. V průběhu letních měsíců budou zveřejňována jednotlivá čtenářská zastavení, která jsou tvořena formou pracovních listů využitelných pro rodiny i školní třídy. Čtení nás tematicky zavede na některá z míst v Mnichově Hradišti. Text básně, romány, povídky či další žánry souvisejí nějakým způsobem vždy s daným místem, které v nás má čtenářský zážitek ještě prohloubit či vyzvat k přemýšlení.
Cyklus začíná na kraji Mnichova Hradiště – v třešňové aleji vedoucí k Hoškovicím (poblíž parkoviště u kaple svaté Anny a kostela sv. Tří králů). Zde se začteme do básně Jana Skácela Kvetoucí alej.

Čtenářský klub_čtení v krajině_1_třešňová alej

Květiny, louka a kniha. To je druhé čtenářské zastavení (nejen) letního čtenářského klubu. Posaďte se poblíž kaple svaté Anny a vydejte se s námi za jitrocelem, kopretinou či mateřídouškou s textem Jakuba Demla Moji přátelé.
Třetí zastavení (nejen) letního čtenářského klubu nás zavede k tzv. Benešovce, bývalé Kompertově továrně. Čeká nás text z díla Kateřiny Tučkové (Fabrika).
Čtvrté zastavení (nejen) letního čtenářského klubu nás zve ke čtení u vody. Osvěžte se v proudu Jizery a pusťte se do čtení jedné z povídek Oty Pavla – Černé štiky.

Přejeme příjemné čtení.