Metodické doporučení pro školy a školská zařízení Škola a neštěstí: Jsme připraveni!
Náhlé nepříznivé události se nevyhýbají nikomu z nás. Může se jednat o zkušenosti s úmrtím či vážným zraněním přes šikanu, pandemii, válku až po katastrofy typu povodně, tornáda a další. Všechny tyto skutečnosti nás ovlivní a mají v případě školy dopad na pracovníky a vedení školy, děti, žáky, studenty, jejich rodiny a blízké, na zřizovatele či obyvatele obce.
Škola by na dopady takových událostí měla adekvátně reagovat. Jak v takové situaci postupovat? A je vůbec možné se na neštěstí a jeho dopady připravit? To jsou otázky, na které odpovídá nové metodické doporučení pro školy a školská zařízení „Škola a neštěstí: Jsme připraveni!”. Jedná se o aktualizovanou a rozšířenou verzi Příručky pro školy: Když se stane neštěstí z roku 2012.
Uvedená příručka, která klade velký důraz na psychosociální aspekt, pomáhá připravit se na mimořádné události anebo krizové situace a jejich důsledky.
Obsahuje zejména následující:
- Komunikační a mediální strategii školy
- Právní minimum pro školy a školská zařízení v situaci (těžkého) úrazu anebo úmrtí v souvislosti se vzděláváním a poskytováním školských služeb
- Psychologické a psychosociální okénko pro situace neštěstí
- Duchovní postupy v krizi
- Tzn. TAHÁKY, což jsou návodné části krizových plánů na volných listech, které Vás nasměrují, co dělat a v jakém pořadí, pokud nenadálá situace nastane.