1. 7. 2023–31. 12. 2025 Místní akční plán pro rozvoj vzdělávání v ORP Mnichovo Hradiště

Rozcestník vzdělávacích aktivit a materiálů, které poslouží učitelům a rodičům pro edukaci dětí ohledně války na Ukrajině. Děti a mládež patří mezi nejzranitelnější členy naší společnosti. Nebojme se však s nimi citlivá témata otvírat, debatovat o nich a objasňovat je.

Rozcestník s desítkou vzdělávacích materiálů k ruské invazi na Ukrajinu vytvořil spolek Díky, že můžem a nezisková organizace Post Bellum (Paměť národa) ve spolupráci s dalšími organizacemi.

„Na jednom místě sdružujeme existující vzdělávací aktivity a materiály, které poslouží učitelům a rodičům pro edukaci ohledně války na Ukrajině,“ popsala Michaela Szkála, koordinátorka vzdělávacích projektů organizace Post Bellum – ta mj. spravuje archiv vzpomínek pamětníků totalitních režimů Paměť národa.

Podle zástupců neziskových organizací patří děti a mládež mezi nejzranitelnější členy naší společnosti, přesto bychom se podle nich neměli bát s nimi citlivá témata otvírat, debatovat o nich a objasňovat je.

Přehled na webu Ukrajina na školách vytvořili odborníci jako rozcestník stránek Samet na školách, který hodlají průběžně aktualizovat. Lze tam najít i aktivity přímo do výuky.

Dostupné materiály se soustředí zejména na tyto body:

  • Jak se vyznat v současné situaci, jaký je její historický a politický kontext?
  • Ruská propaganda jede na plné obrátky. Kterým zprávám můžeme věřit?
  • Stovky tisíc lidí prchají kvůli válce ze své země. Jak učit o migraci?
  • Dění ve světě dopadá na psychiku dětí i dospělých. Jak s dětmi mluvit o válce?
  • Jak můžete ve škole podpořit Ukrajinu? Jak uspořádat happening nebo sbírku?
  • Jakým způsobem zapojit ukrajinské děti do procesu integrace na školách?

Většina nabídky je dostupná online a zdarma. Součástí rozcestníku jsou existující metodiky a mediální zdroje, postupně budou přibývat i aktivity, které si budou moci školy do hodin objednat živě – přednášky, debaty či workshopy. Materiály je možné využít i v rámci terénních, pobytových, ambulantních sociálních nebo zdravotních služeb, a to jak pro práci s dětmi, tak s dospělými či seniory.